Bize Ulaşın ★0538 669 1917 ★iletisim@sep.org.tr

Uluslararası örgütümüz ISL’den Kazakistan Açıklaması: “Halk Üzerindeki Baskılara Son!”

Uluslararası Sosyalist Birlik (ISL), olarak Kazakistan halkının isyanını selamlıyoruz.Tüm uluslararası işçi örgütlerini Kazakistan’daki halk protestolarını desteklemeye çağırıyor, siyasi baskıların derhal sona ermesi ve KGAÖ birliklerinin ülkeden derhal çekilmesini talep ediyoruz.

Açıklamanın tamamı:

Halk Üzerindeki Baskılara Son!

Genel Grev, İşçi Konseyleri ve Öz Savunma Komiteleri!

Doğal kaynaklar ve toprak bakımından SSCB coğrafyasının en zengin ülkesi olan Kazakistan, SSCB’nin çöküşünden sonra, ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ailesinin bir mülkü haline geldi.

Nazarbayev iktidarı altında geçen yıllar boyunca ulus aşırı şirketler ülkenin doğal kaynaklarını kontrolsüzce yağmaladı, çevreyi acımasızca yok etti ve Kazak halkını sömürerek onurlu bir gelecekten yoksun bırakıldı.

Diktatörlük, bağımsız sendikaların, siyasi partilerin ve diğer demokratik kurumların faaliyetlerini yasakladı. İnsanlar seçme hakkı ve tüm demokratik haklardan mahrum bırakıldı. Barışçıl protestolar vahşice bastırıldı.

Devam eden siyasi baskılar, toplu işten çıkarmalar, sefalet düzeyindeki ücretler ve hayat pahalılığı Kazak işçilerinin ülke tarihindeki en güçlü hareketinin kapısını açtı.

2 Ocak’ta, 10 yıl önce petrol işçilerinin barışçıl bir gösterisine ateş açıldığı Canözen şehrinde (15 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı), fiyatlardaki artışın durdurulması talebiyle halk sokaklara döküldü.

Protestolar hızla ülkenin diğer büyük şehirlerine de sıçradı, siyasi bir niteliğe kavuştu ve mevcut hükümet için gerçek bir tehdit haline geldi.

Yetkililer, barışçıl protestoları itibarsızlaştırmak ve sivillere karşı silah kullanımını haklı çıkarmak için kriminal tertipleri aktif olarak kullanıyor. Askerlerin, isyancıların safına geçmeye başladığı orduya yönelik yağma, soygun ve provokasyonlar istenilen sonucu vermedi. Ardından kukla cumhurbaşkanı Kasım Tokayev, kendi halkının devrimci isyanını bastırmak için Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) ülkelerinin hükümetlerine yabancı askeri destek çağrısında bulundu. 6 Ocak’ta Rusya, Beyaz Rusya ve Ermenistan’dan Kazakistan’a asker gönderildi. “Terörle mücadele operasyonlarında” düzinelerce insanın öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı ve 2000’den fazla kişinin tutuklandığı açılandı. Hükümet, ülke çapında protestocular arasındaki iletişimi kesmek için interneti kapattı.

Mevcut durumda örgütsüz kitle hareketinin ezilme tehlikesi bulunuyor. Aynı zamanda, hareketin gerici siyasi unsurların etkisi altına girmesi tehlikesi de var. Bu nedenle işçi ve emekçilerin uyanık olması gerekir. İşçiler, genel grev ilan etmeli; işçi konseyleri ve öz savunma komiteleri örgütlemelidir.

Siyasi ve sosyal hakları için verdikleri mücadelede Kazakistan emekçileriyle dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz!

Tüm uluslararası işçi örgütlerini Kazakistan’daki halk protestolarını desteklemeye çağırıyoruz!

Kazakistan işçilerinin taleplerinin arkasındayız!  Siyasi baskılar ve askeri müdahale kabul edilemez! 

Halk kendi kaderini tayin etmelidir! Özgür demokratik bir Kazakistan için; İşçi Cumhuriyeti için; Sosyalizm için ileri!

Uluslararası Sosyalist Birlik şu talepler etrafında mücadele çağrısı yapmaktadır:

  • Rejimin sokakta estirdiği terör bitmeli, birlikler şehirlerden çekilmelidir!
  • Rejim yıkılmalıdı! Cumhurbaşkanı Tokayev dahil tüm Nazarbayev yetkilileri istifa etmelidir!
  • Oligarkların mülküne işçi kontrolü altında el koyulmalıdır!
  • Tüm siyasi mahkumlar ve tutuklular serbest bırakılsın!
  • Sendika ve siyasi parti kurmak, grev ve toplantı düzenlemek de dahil olmak üzere tüm siyasi haklar güvence altına alınmalıdır!

Sosyalistler Varsa Umut Var!
SEP’e KATIL, DEĞİŞTİRELİM!

İletişim

0538 669 1917

iletisim@sep.org.tr

Genel Merkez: Kocatepe Mah. Bayındır 2 Sok. 45/7 Kızılay/ANKARA

SOSYALİZM KAZANACAK!