Bize Ulaşın ★0538 669 1917 ★iletisim@sep.org.tr

1 MAYIS TAKSİM TUTUKLULARINA ÖZGÜRLÜK!

Türkiye bugün bir mafya cenneti haline getirilmiştir. Türlü türlü çeteler iktidar aygıtının, emniyet ve yargının kademelerinde yuvalanmış, organize işlerini pervasızca yürütmektedir. Faşist güçler, Sinan Ateş cinayetinde olduğu gibi göz göre göre siyasi suikastler yapabilmekte ardından iktidara ortak olmaya devam edebilmektedir. Türkiye’de bugün yağmanın, vurgunun, zorbalığın hudutları aşılmıştır. Türkiye patronlar açısından ise ucuz emek cennetidir. İşte bütün bu sürece karşı koyan bu ülkenin onurlu gençleri hapislere atılıyor. Ekonomik krizin emekçi halkı iyiden iyiye bunalttığı bir evrede bu tutuklamalar halkın tepkilerini sindirmek içindir. Korkuyorlar. Korkmakta haklılar. Gitmemiz gereken yol, emekçi halkın taleplerini öne çıkaran kitlesel mücadele yoludur. 

AKP iktidarı önce 1 Mayıs’ın İstanbul’da Taksim Meydanı’nda yapılmasını keyfi biçimde yasakladı. Bu yasaklamayı haklı çıkaracak hiçbir gerekçe ortada yoktu. Maksat sorun çıkarmaktı. Ayrıca Taksim Meydanı’nda daha önceki yıllarda yapılan kutlamalarda herhangi bir olay yaşanmamıştı. Demek ki sorun yaşanmasını isteyen AKP’den başkası değildi.

Neticede İstanbul 1 Mayısında sosyalistler Taksim yasağını kabul etmediler ve polisle arbede yaşandı. Her yıl yüz binlerce işçinin, gencin katıldığı 1 Mayıs’ın yasaklanmasına göre oldukça küçük ölçeklerde kalan bu arbedeyi bahane eden iktidar tutuklamalara girişti. Sabah saatlerinde evler basıldı; işçiler, öğrenciler toplamda 75 kişi uyduruk gerekçelerle tutuklandı. Normal şartlar altında bu tutuklamaların hayret uyandırması gerekirken mahkemelere ısmarlama emirlerin gittiği bir ülkede tutuklamalar kimseyi şaşırtmadı. Son olarak Gezi ve Kobane davalarında görüldüğü gibi yargı, siyasi direktiflerle hareket etmekte hukuksuzluğun dibini boylamaktadır.

Tutuklular arasında partimizin yoldaşları da bulunmaktadır. Onlar demiryolu işçisi, sendikacı, işçi davalarının yorulmaz avukatı ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileridir. Yoldaşlarımız üretendir, okuyandır, halktan yana olandır. Peki ya onları tutuklatanlar? Siz kimsiniz?

Partimiz SEP tüm 1 Mayıs tutukluları özgür kalana kadar bu işin peşini bırakmamaya kararlıdır. Bu mücadele salt sosyalistleri ilgilendirmemektedir. Bugün savunulan en temel demokratik haklardır. Bu ülke AKP-MHP karanlığına teslim edilmeyecekse bu, ancak bu mücadeleler sayesinde olacaktır. Gelin, bu mücadeleye siz de ortak olun. Geleceğimize birlikte sahip çıkalım.     

İletişim: 0538 669 1917

Bulunduğun yerden 1 Mayıs tutuklularının özgür kalması için yaptığımız kampanyaya destek olabilirsin!

Sosyalistler Varsa Umut Var!
SEP’e KATIL, DEĞİŞTİRELİM!

İletişim

0538 669 1917

iletisim@sep.org.tr

Genel Merkez: Kocatepe Mah. Bayındır 2 Sok. 45/7 Kızılay/ANKARA

SOSYALİZM KAZANACAK!