Bize Ulaşın ★0538 669 1917 ★iletisim@sep.org.tr

Sağlıkta Şiddetin Sorumlusu AKP ve Piyasacılıktır

Konya’da hekim Ekrem Karakaya’nın katledilmesi, sağlık emekçisinden yoksul yurttaşa bu ülkede bütün emekçilerin dramını en acı şekilde ortaya koyuyor. Yoksul halkın gittiği devlet hastaneleri tıkış tıkış, yeterli personel bulunmuyor. Atanamayan sağlıkçılar kan emici özel sağlık patronlarının insafına terk ediliyor, çok zor şartlarda uzun saatler çalışan sağlık emekçilerine sefalet ücretleri reva görülüyor. Hastalar randevu alamıyor, randevu bulsa da personel yetersizliği nedeniyle çoğu zaman gerekli ilgiyi göremiyor. Türkiye’de hekim sayısı OECD ülkeleri ortalamasının üçte biri kadar, hastanelerde muayene süresinin beş dakikaya kadar inmiş durumda.

Neticede “paran kadar sağlık” haksızlığı yaşamın kuralı oluyor. Ortalama bir ameliyat için dünya kadar para ödemek gerekiyor. Randevu alamayan hastalar özel hastaneler tarafından soyuluyor. Özel hastane patronları için kamu kaynakları peşkeş çekiliyor. Bu patronlardan birisi de sağlık bakanlığı koltuğunda oturuyor. AKP sağlık sistemini bir vurgunculuk sahasına çevirmiş durumda ve tabii ki AKP’ye yakın kapitalistler en büyük vurgunları gerçekleştiriyor.

Üstelik sağlıkta sorunları içinden çıkılmaz hale getiren AKP iktidarı “giden gitsin” diye doktorlara meydan okuyor. Sonuç olarak, son iki yılda on bin kadar doktor kamudan istifa etmiş durumda. Binlerce doktor da ülkeyi terk etti ve yenileri de terk etmeye hazırlanıyor.

Neticede toplumsal uçurumlar büyür, haksızlıklar tavan yaparken yoğun bir şekilde yaşanan kadro yetersizliği sağlıkta şiddete davetiye çıkarmaktadır. Piyasalaşma, sağlıkta şiddetin esas sebebidir. Sağlık emekçileri ve yoksul halk bu vahşi çarkın kurbanı, bir avuç sağlık patronu ise köşeyi dönenidir.

Derhal,

– Sağlık emekçilerinin güvenliğini sağlayan yasal ve idari düzenlemeler yapılmalıdır.

– Sağlıkta piyasalaşma durdurulmalı, özel sağlık şirketlerine aktarılan kaynaklar kesilmeli, kamusal sağlık hizmetleri için büyük kaynaklar ayrılmalıdır.

– Doktor ve diğer sağlık çalışanlarındaki kadro eksikliğinin giderilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

– Sağlık emekçilerinin ücretleri yükseltilmeli, çalışma koşulları iyileştirilmelidir.

Sosyalistler Varsa Umut Var!
SEP’e KATIL, DEĞİŞTİRELİM!

İletişim

0538 669 1917

iletisim@sep.org.tr

Genel Merkez: Kocatepe Mah. Bayındır 2 Sok. 45/7 Kızılay/ANKARA

SOSYALİZM KAZANACAK!