Bize Ulaşın ★0538 669 1917 ★iletisim@sep.org.tr

Öncelik İşçinin Alın Teri!

İcra ve İflas Kanunu’nda Sermaye Dostu Değişiklik AKP Rejiminin Emekçiye Son Kazığı!

AKP ve MHP gruplarının işbirliğiyle dün (9 Haziran) Meclis’ten geçen İcra ve İflas Kanunu Değişikliği, kredi ve finans şirketlerinin alacaklarını öncelikli kıldı. Konkordato sürecinin ardından iflas eden şirketin, konkordato sürecinde borçlandığı kredi ve finans kuruluşlarının alacaklarına öncelik tanındı. Böylece iflas eden şirketlerde zaten tahsili zor olan işçi alacaklarının fiilen imkansızlaşacağı bir tablo oluşturuldu.

Kanun Değişikliği Ne Getirdi?

Zaten bankaların ipotekli alacakları gibi rehin alacakları imtiyazlı ve öncelikliydi.
İşçi alacaklarına, banka alacaklarından sonra sıra geliyordu. İflas durumunda pek çok örnekte işçi alacaklarının fiilen tahsili zor ya da imkansız olabiliyordu.

Yeni düzenleme ile konkordato sırasında şirkete kredi veren kredi ve finans kuruluşlarının alacaklarına, borç alan şirketin iflası durumunda öncelik tanındı.
Böylece işçilerin alacaklarını tahsil etmesi iyice zora girdi, pek çok durumda imkansızlaştı.

Sermaye Dostu İşçi Düşmanı AKP!

AKP iktidarı, her defasında suç ortağı MHP’nin de desteğini alarak büyük sermayeyi sevindiren politikaları devreye sokuyor. Her hamleleri, işçileri daha fazla sömürüye ve yoksullaşmaya mahkum bırakıyor.

İflas alacaklarındaki öncelik sıralamasında, işçi alacaklarının koşulsuz olarak ilk sırada kabul edilmesi talebine kayıtsız kalan iktidar, sermaye kuruluşlarına çalışmaya devam ediyor.
Bu yüzden AKP-MHP rejiminden kurtulmak, ekmek ve gelecek meselesidir!

ÖNCELİK, İŞÇİNİN ALIN TERİ!

Sosyalistler Varsa Umut Var!
SEP’e KATIL, DEĞİŞTİRELİM!

İletişim

0538 669 1917

iletisim@sep.org.tr

Genel Merkez: Kocatepe Mah. Bayındır 2 Sok. 45/7 Kızılay/ANKARA

SOSYALİZM KAZANACAK!