Bize Ulaşın ★0538 669 1917 ★iletisim@sep.org.tr

DÖVİZ ŞOKUNUN TEK SORUMLUSU SARAY REJİMİDİR! ERDOĞAN İSTİFA ETMELİDİR!

Dolar 11 TL’yi aştı. Daha korkutucu olanı ise bu ekonomi yönetiminin ne döviz kurunun yükselişi durdurma isteğinin ne de kapasitesinin olması! Saray rejimi, seçmeni tekrar kazanmak için ekonomiyi canlandırmanın yolunun faiz indiriminde olduğu fikrine saplantılı şekilde inanmış durumda. Anlayacağınız seçim kazanmak için halkın üzerinden kumar oynanıyor. 

19 yıllık iktidarı boyunca AKP, iğneden ipliğe bütün ekonomiyi ithalata bağımlı kıldığı için döviz kurundaki her sıçrama hayat pahalılığı olarak ocaklara düşüyor. Ne uğruna; Erdoğan fiili başkanlık koltuğuna tekrar otursun da gerisi tufan olsun. “Faizi %12’lere çekelim biraz harcama olsun; üç beş ayı görüntüde kurtaralım, sonra seçime gideriz” diyorlar; sonra ülke yoksullarının üstünden pahalılık, işsizlik seli geçmiş dertleri mi!

Dolar’ın yükseliş hızını umursamayan bu iktidar elinde ülke ekonomisi bir yıkıma doğru adım adım ilerliyor. Dolar artışı demek enflasyon demek; iflaslar sonucu işsizlik dalgası demek. Sonuç yıkıntı. Yıkıntı sonrası iktidarı Millet İttifakı da Saray rejimi de devralsa faturayı emekçi halka kesecek. Ekonomik rotasını TÜSİAD’ın çizmeye çalıştığı Millet İttifakı enkaz devraldık diyerek IMF programlarından medet umacak; kemer sıkma adı altında kıdem tazminatına, emeklilik maaşına, kalan kamusal sağlık ve eğitim hakkına, emekçinin kalan kazanımlarına el uzatacak. 

Erdoğan ve AKP gitmesine gitmelidir, ama SEP olarak biz, basitçe, AKP gidecek dertler bitecek demiyoruz. Biz ne zaman kapitalizme karşı örgütlü mücadeleyi yükseltiriz; işte o zaman dertlerin biteceği günlere yaklaşmış oluruz. O yüzden emekçiler ve gençler sadece ve sadece örgütlü sınıf mücadelesiyle yollarını açabilir. 

Bizim bugünden AKP sonrasında da ekonomik enkazın faturasının biz emekçilere kesilmesine karşı mücadeleyi yükseltmemiz gerekiyor: Döviz krizinden nemalananlar krizin bedelini ödesin. Dolarla iş gören ihale şampiyonu patronlar, ihracat zenginleri, dolar milyonerlerinin elde ettiği hızlı kazanç yüksek oranda servet vergisiyle vergilendirilsin. Elde edilen kaynak emekçilerin kara kışını durdurmak için aşağıdaki taleplerimize harcansın:

  • Ülkedeki emekçilerin yarısından çoğunun maaşı haline gelen asgari ücret en az 5000 TL olsun; diğer çalışanların ücretlerine en az %70 zam yapılsın!
  • Doğalgaz, su, elektrik, telekomünikasyon zamları durdurulsun!
  • Temel tüketim maddelerinden KDV, ÖTV alınmasın!

Sosyalistler Varsa Umut Var!
SEP’e KATIL, DEĞİŞTİRELİM!

İletişim

0538 669 1917

iletisim@sep.org.tr

Genel Merkez: Kocatepe Mah. Bayındır 2 Sok. 45/7 Kızılay/ANKARA

SOSYALİZM KAZANACAK!